Office of the President

President's Distinguished Service Awards

Exempt and Non-exempt

Criteria

The President's Distinguished Service Awards recognize exceptional performance, leadership, and service by a member of the University staff. The recipient of this award will have a record of exemplary performance and distinctive contributions to the operation of an administrative, academic, research, or service unit on campus. The individual will have clearly demonstrated initiative toward the improvement of University programs or campus activities and will have shown commitment to the campus community as a whole.

Eligibility

Any current full-time staff member, including academic administrators, who have been employed on campus for a total of ten years (in any of one or more capacities) for exempt and a total of 5 years for non-exempt, may be nominated for a President's Distinguished Service Award. (Individuals who hold a faculty appointment are NOT eligible for this award.) Up to five awards will be given annually for both exempt and non-exempt combined. No more than five awards will be given annually.


Nomination Materials

All nomination packets must be received by May 13, 2022 and can be submitted through one of the following methods:

  1. Online submission form
  2. By email to Ashley Bair abair@umd.edu
  3. Printed and mailed to:
    President's Awards Advisory Committee
    c/o Office of the President
    1115 Main Administration Building
    University of Maryland
    College Park, MD 20742

If printing and submitting your nomination by mail, the materials should include:

  • A coversheet listing the name of the nominee, the award for which the individual is being nominated, and the name of the nominator.
  • A nomination letter clearly indicating why this individual should be so honored and how the individual exemplifies the criteria for this award.
  • A resume, curriculum vitae, or brief biographical sketch of the nominee (President’s Medal and President’s Distinguished Service Awards-exempt).
  • At least two, but no more than three, seconding letters of nomination from outside the primary unit in which the individual is employed may accompany the nomination or may be sent under separate cover.

Past Winners

(In 1997 the Associate Staff and Classified Employee categories were abolished, and the awards were combined)

2022Anthony FisherHilary GossettDawn Y. JacksonAxel PersaudPaige Smith

2021John T. ConsoliDouglas DowningAnn HolmesMaria LonsburyRosemary Parker

2020Margaret GibbsDivision of Student Affairs

Diane KrejsaOffice of General Counsel

Ana Pall-KaneDivision of Information Technology

Ross SternOffice of Government Relations

Colleen Wright-RivaDining Services

2019Lorraine DiPrimaDepartment of Dining Services

Francis DuVinageOffice of Undergraduate Studies

Dolores JacksonDepartment of Chemistry and Biochemistry

Yusef JonesResidential Facilities

Deborah RussellDepartment of Intercollegiate Athletics

2018Luis AlfonzoFacilities ManagementJoan BurtonOffice of Undergraduate Studies

Cheryl HillCollege of Agriculture and Natural Resources

John RomanoCenter for the Advanced Study of Language

Terry ZackerDivision of Student Affairs

2017Willie BrownUniversity Human ResourcesDenise ClarkDivision of Research

Mario EdwardsDining ServicesJoelle PressonCollege of Computer, Mathematical, and Natural SciencesAudrey StewartFacilities Management

2016Gloria Aparicio BlackwellOffice of Community EngagementJulia R. HengDepartment of Public SafetySharon A. La VoyOffice of Institutional Research, Planning and AssessmentJohn D. ZackerDivision of Student Affairs

2015Laura E. DyerDepartment of Public SafetyStephen K. GnadtStamp Student UnionAndrea J. GoodwinOffice of Student ConductSara R. LopezDining ServicesJeanette M. PayneFacilities Management

2014J. David AllenDepartment of Transportation ServicesGabrielle A. BarnhartEngineering Information Technology OfficeMarcia V. MarinelliUniversity Counseling CenterSteven N. PetkasDepartment of Resident LifeAlexis S. ThompsonDepartment of Transportation Services

2013Tesfaye BogaleDepartment of Dining ServicesBarbara A. GillOffice of Undergraduate AdmissionsSharon E. Kirkland-GordonUniversity Counseling CenterJoseph F. MullineauxDepartment of Dining ServicesRodney Page TappDepartment of Building and Landscape Services

2012Patricia C. BakerDepartment of Fire Protection EngineeringJames E. Diamond, IIIResidential Facilities Building SystemsRobert InfantinoCollege of Computer, Mathematical and Natural SciencesLuke JensenLesbian, Gay, Bisexual and Transgender Equity CenterArshad MughalCapital Budgeting, Facilities PlanningAlan R. WebbertStamp Student Union, Facilities

2011Anna C. ConnorsBusiness Services Specialist, Motor Transportation ServicesDeborah Francis GrandnerDirector, Department of Resident LifeFletcher G. KinneOffice Supervisor I, Department of MathematicsJulie K. PhelpsAssociate Vice President, Office of the ComptrollerValencia L. SkeeterAssistant Director/Academic AdvisorDepartment of African American Studies

2010Ana AlonzoHousekeeperDepartment of Residential FacilitiesSue BriggsDirectorCIVICUSJon M. DooleyDirectorResidential FacilitiesThomas K. MastIT Telecommunications SpecialistInformation TechnologyLeigh RyanDirectorWriting Center

2009Greig StewartExecutive DirectorCollege Park ScholarsVicky FoxworthDirectorCenter for Leadership and Organizational ChangeJay P. GilchristDirectorCampus Recreation ServicesAnthony H. (Tony) ChanElectrical Technician IIIDepartment of PsychologyDeborah P. PruettProgram Management SpecialistRegistrar's Office

2008Linda A. DaloProgram Management SpecialistCollege of Chemical and Life SciencesColleen (Coke) M. FarmerAssistant Chair and Director of Undergraduate ProgramsDepartment of KinesiologyJeanne S. MartinAdministrative Assistant to the Chair and Graduate SecretaryDepartment of GeologyLinda H. MartinExecuive DirectorWeb and New Media StrategiesDivision of University RelationsThai Q. NguyenProgram Management SpecialistPhoto Services Unit

2007Javaune Adams-GastonExecutive Director, Career CenterMary GilesExecutive Secretary and Director, University SenateLois ReidAcademic Program Specialist, Department of BiologyBrenda D. TestaDirector, Department of Facilities Planning

2006Joyce B. BrownDepartment of Residential FacilitiesDoris ClimesHousekeeping DepartmentJohnetta DavisGraduate School Recruitment, Retention and DiversityTraci L. M. DulaUniversity Honors ProgramThomas N. RuggieriFaculty Staff Assistance Program

2005Jean BennettAssistant Director, Dining ServicesMichael ColsonAssociate Director, College Park ScholarsGene FerrickAssistant to the Dean, College of Life SciencesWanda HowardSupervisor, Housekeeping ServicesRon MendenhallMulti-Trade Supervisor III, Area Maintenance

2004Dr. Jack T. BakerDirector of the Department of Operations and MaintenanceFacilities ManagementDr. Katherine Pedro BeardsleyAssistant Dean, College of Behavioral and Social SciencesMs. Lorraine DeSalvoDepartment of PhysicsMs. Suzanne HickesExecutive Administrative Assistant IIOffice of the Vice President for University RelationsMs. Besy V. MartinezZone Supervisor (MT Multi-Trades Supervisor II)Department of Building and Landscape Services

2003Ms. Shirley C. BrownerAcademic Skills Counselor, Learning Assistant Service, Counseling CenterMr. Steven T. EdwardsDirector, Maryland Fire and Rescue InstituteMs. Barbara B. HopeDirector, Data Administration/Data ArchitectureOffice of Information TechnologyMs. Marie DoryAssistant Manager, Work Control CenterOffice of Facilities Administration, Facilities ManagementMs. Collotta B. MosesTeam Leader - Housekeeping ServicesDepartment of Building and Landscape Services

2002Stephen A. AdamsAssistant Director of Operations, Stamp Student UnionMs. Monica HerreraAccounting Associate, School of Languages, Literatures and CulturesMs. Darlene KingProgram Management Specialist I, Department of HistoryMr. Michael D. McNairColonel, Department of Public SafetyMs. Eleanor WeingaertnerAssistant to the Vice President, Division of Research and Graduate Studies

2001Mr. Jan R. DavidsonAssociate Director, Department of Resident LifeMr. Kenneth KrouseChief, University PoliceMr. William F. McLeanAssociate Vice President for Academic AffairsMs. Maureen MeyerAssistant Dean for Finance and PersonnelA. James Clark School of EngineeringMr. Robert T. StumpffCoordinator, General ServicesDepartment of Building and Landscape ServicesMs. Laura WildesenAssistant Director, Facilities Maintenance

2000Ms. Judith BairDirector, University PublicationsMr. Brian DarmodyAssistant Vice President for Research and Economic DevelopmentMr. Warren KelleyExecutive Assistant to the Vice President, Director of Planning and ResearchMs. Erica KroppDirector, Office of Research Administration and AdvancementMs. Nancy MarsanopoliExecutive Administrative Assistant III, Office of University RelationsMr. Harry TeaboutDirector, Building and Landscape ServicesMr. Larry VolzLieutenant, University Police

1999Dr. Sacared BodisonClinical Director, University Health CenterMr. Kevin BrownAssistant Director/Landscape Services, Department of Building and Landscape ServicesMs. Regina CrawmerCoordinator of Organization Services, Union and Campus ProgramsMs. Patricia S. HigginsDirector, Dining ServicesDr. Sylvia S. StewartAssociate Vice President for Administrative Affairs

1998Dr. Drury G. BagwellAssistant Vice President for Student AffairsMs. Sapienza BaroneAdministrative AssistantOffice of the PresidentMr. Shaun P. FlemingAdministrative Computer CenterDr. Nancy E. LindleyDepartment of Computer ScienceMs. Sheila F. MahaffyOffice of the Vice President for Academic AffairsMs. Joan W. PattersonExecutive DirectorOffice of Alumni ProgramsDr. John E. Van BruntCounseling CenterMs. Rosemary WainscottRobert H. Smith School of Business

1997Elizabeth L. BarksdalePayroll Processing Supervisor Comptroller's OfficeSusan L. BaylyGeneral CounseOffice of the PresidentMichele A. EastmanAssistant DeanCollege of Arts and HumanitiesJennifer FajmanDirectorAcademic Information Technology ServicesSusan L. FrazierAssistant Director for Education and PersonnelInstitute for Systems ResearchCynthia Roberts HaleAssistant DeanCollege of Behavioral and Social SciencesGary D. KennedyDirector of Administrative AffairsDepartment of Chemistry and Biochemistry

Associate Staff Award Recipients(In 1997 the Associate Staff and Classified Employee categories were abolished, and the awards were combined to become the President's Distinguished Service Awards)

1985Dr. Margaret W. BridwellDirector, University Health CenterMr. James N. NewtonDirector, Center for Minorities in Science and EngineeringDr. James M. OsteenDirector, Campus ActivitiesDr. Glenn RicartDirector, Computer Science CenterMr. Jonathan R. RoodDirector, Communication Services

1986Dr. Richard BergDirector, Physics Lecture Demonstration ProjectDr. Gary PavelaDirector, Judicial Programs and Acting Director, Campus ActivitiesDr. Shirley SorensenCoordinator of Undergraduate Programs, Department of MathematicsMr. James Otis WilliamsDirector, Nyumburu Cultural Center

1987Dr. Susan R. ClabaughDirector, Education Technology CenterMs. Roselyn L. HiebertDirector, Public InformationDr. Barbara A. JacobyDirector, Commuter AffairsMr. Eugene SidesChief of PoliceDr. Richard P. StimpsonAssistant Vice Chancellor for Student Affairs

1988Mr. Theodore R. AllenAssistant Director, Physical Plant (Maintenance and Engineering)Ms. Sharon L. FriesAssistant to the Vice Chancellor for Student AffairsDr. James D. GreenbergDirector, Laboratory Experiences, College of EducationMr. Elwood H. GrossAssistant Director, Physical Plant (Custodial and General Services)Dr. William R. ScalesAssistant Director, Counseling Center

1989Mr. N. William HartlineAssistant Director, Department of Procurement and SupplyMr. Timothy MaugelDirector, Laboratory for Biological Ultrastructure

1990Dr. Linda M. ClementDirector, Undergraduate AdmissionsMr. Leonard B. JankowskiDirector, Department of Campus ParkingMr. Ronald C. JonesDirector, Procurement and SupplyDr. Jerry L. LewisDirector, Intensive Educational Development Program

1991Mrs. Elizabeth D. AlleyCurator of Slides and Visual Resources, School of ArchitectureMs. Gladys BrownDirector, Human Relations OfficeMr. Matthew SheriffDirector, Dining ServicesMr. William C. SpannDirector, Records and Registrations

1992Mr. William F. ArmstrongAssistant Director and Manager of Minority Business Enterprise Program,Department of Procurement and SupplyMr. James F. BrewerDirector, Department of Physical Plant

1993Mr. James E. ChristensenAssociate Director, Office of Undergraduate AdmissionsDr. Marsha A. GuenzlerAssociate Director, Stamp Student Union and Campus ProgramsDr. Gerry B. StrumpfDirector, Orientation

1994Ms. Sylvia (Jan) AndrewsStaff Assistant, Office of the Vice President for Academic AffairsMr. Eloy AreuDirector, Academic Data SystemsMs. Roberta H. CoatesAssociate Director of Campus ProgramsMs. Mary Ann GrangerAssistant Director, Office of Records and RegistrationsMr. Jud SamonCoordinator, International Faculty and Student ServicesOffice of International Education Services

1995Ms. Barbara J. Goldberg and Ms. Beverly J. GreenfeigCo-Coordinators of the Returning Students ProgramCounseling CenterMs. Erytheia A. "Rythee" LambertAssistant Director, Department of Personnel ServicesMr. Jeffrey K. LemichAssistant Director, Academic Data SystemsDr. Elizabeth L. ShearnMath Learning Specialist, Learning Assistance Service

1996Ms. Gloria BouisProgram Director, Office of Human RelationsDr. Patricia MielkeDirector, Resident LifeMs. Barbara RiggsAssociate Director, Office of Records and Registrations

Classified Employee Award Recipients(In 1997, the Associate Staff and Classified Employee categories were abolished, and the awards were combined to become the President's Distinguished Service Awards)

1990Ms. Susan J. HarrisAccount Clerk III, Commuter AffairsMs. Patricia MorelandAdministrative Specialist II, Counseling CenterMs. Dolores M. MulliganOffice Secretary III, Undergraduate StudiesMs. Sibylle G. SampsonDirector of Business and Finance, Department of Physics and AstronomyMs. Jacqueline A. SchwierSupervisor, Personnel Officer II, Department of Personnel Services

1991Mrs. Hazel B. MoranOffice Clerk II, Records and RegistrationsMs. Linda M. ScovitchExecutive Administrative Aide to the Vice President for Student Affairs

1992Ms. Janet W. CooperAdministrator of Graduate Programs, Department of MathematicsMs. Mary D. GibsonAdministrative Aide, Department of Resident LifeMs. Paula R. MandelmanTeam Leader/Buyer, Department of Procurement and SupplyMs. Charlotte NealAdministrative Aide, Department of Radio-Television-Film

1993Captain Richard William DoranCampus PoliceMs. Carol PrierExecutive Administrative Aide, College of EngineeringMs. Marie T. SmithCook II, Department of Dining Services

1994Ms. Victoria L. BrewerAdministrative Aide I, Department of Education Policy, Planning and AdministrationMs. Angela DomanicoDesk Supervisor, Nonprint Media Services, Hornbake LibraryMs. Jodie Cohen GrayAccount Clerk IV, Department of Computer ScienceMs. Melvina M. (Millie) LindenbergerExecutive Administrative Aide I, College of Life SciencesMs. Betty J. OhlerCollege of AgricultureMr. Charles F. Stubbs, Jr.Assistant Supervisor, Department of Special Services

1995Ms. Kathryn Troth KaramProgram Analyst I, Department and Spanish and PortugueseLanguages and LiteraturesMs. Carroll LinkinsOffice Secretary III, Institute for Philosophy and Public PolicyMs. Carol L. WarringtonInservice Educator II, Computer Science Center

1996Ms. Randi DutchManager, Rossborough InnMs. Elfrieda "Elllie" RamsayOffice Supervisor, Fellowship Office, Graduate School